Pirmajā gadā Baltijas IT līderības bakalaura studiju programmai “Datorzinātne un organizāciju tehnoloģijas”, ko īsteno LU un RTU, tiks uzņemti 60 studenti. Studijas notiks angļu valodā pēc pasaules vadošo universitāšu standartiem, ko koordinēs RBS. Programmā IT kompetences tiks integerētas ar komunikācijas, projektu vadības, mākslas, tiesībzinātņu, finanšu, un citām prasmēm, kas sniegs studējošajiem pamatu veiksmīgai karejai “digitalizētajā laikmetā”.
Studijas vadīs pasniedzēji ar starptautiski vadošu akadēmisko un arī profesionālo pieredzi, kā arī ar valsts atbalstu 2019. gada rudenī tiks uzsākta pasniedzēju kvalifikācijas celšanas programma ASV. Pieteikšanās studijām sāksies 20. maijā.
“Šī studiju programma ļaus risināt galvenos izaicinājumus tuvākajos gados saistībā ar informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) profesijā paredzamo speciālistu iztrūkumu – gan vadītāju, gan dažādu atbalsta speciālistu līmenī. Ir nepieciešams īpaši veicināt tieši mērķtiecīgus ieguldījumus nākotnes cilvēkkapitālā, kas nodrošina augstākajiem pasaules standartiem atbilstošas izaugsmes iespējas topošajiem speciālistiem,” norādīja LR Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska.
Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) prezidente, profesore, LU rektora vietniece digitālās sabiedrības jautājumos Signe Bāliņa atzīmēja: “IKT nozarē ļoti pieprasīti ir speciālisti, kuriem bez tehnoloģiskajām zināšanām ir arī kompetence citu nozaru procesos. Tāpēc atzinīgi vērtējam jaunizveidoto programmu, kas ir atbilstoša darba tirgus prasībām un balstīta uz starpdisciplināro mācību pieeju. Svarīgi, lai universitātēs būtu attīstīta ne tikai tehnoloģiskā vide, bet arī, lai profesūrai būtu mūsdienu prasībām atbilstošas kompetences un prasmes. Līdz ar to plānotā sadarbība ar Bufalo Universitāti ir labs priekšnosacījums, lai jaunās programmas pasniedzējiem būtu iespēja bagātināt savu profesionālo pieredzi.”
“Pasaules vadošo universitāšu misija ir sagatavot nozares līderus. Mums ir tas gods paziņot, ka Latvijas vadošās universitātes apvieno spēkus, lai sagatavotu jaunas paaudzes biznesa un IT līderības programmu. Šī starptautiskā izcilības programma dos nozīmīgu pienesumu tehnoloģiju attīstībai (gan finanšu, gan IT jomā), kā arī nākotnes līderus visām nozarēm,” uzsvēra RTU Rīgas Biznesa skolas (RBS) direktors Jānis Grēviņš.
“Darba tirgū pēdējos gados ir strauji pieaudzis pieprasījums pēc digitālajām prasmēm, ko Ekonomikas ministrijā ir aktualizējuši kā būtisku problēmu turpmākai izaugsmei gan IKT, gan tradicionālo nozaru pārstāvji. Lai rastu problēmai risinājumu, Ekonomikas ministrija ir mērķtiecīgi veidojusi trīspusēju sadarbību starp valsts pārvaldes iestādēm, vadošajiem IKT uzņēmumiem un augstākās izglītības pārstāvjiem, kas ir rezultējusies sadarbības platformas izveidē. Pirmie rezultāti jau ir redzami – starptautiska līmeņa starpdisciplināras IKT programmas izveide Latvijā, kas nebūtu bijusi iespējama bez visu iesaistīto pušu kopēja ieguldījuma,” norādīja LR Ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro.
Atzinīgus vārdus izcilības programmai veltīja arī finanšu un IT nozares asociācijas. “Mums kopīgiem spēkiem ir izdevies Latviju izcelt ne vien Baltijā, bet visā reģionā, nopietni piesakot sevi izglītības jomā – piedāvāt iespēju saņemt Bufalo Universitātes un Latvijas vadošo universitāšu zināšanas un dubultdiplomu tepat Latvijā ir liels sasniegums! Finanšu nozares asociācija ir gandarīta redzēt, ka visu pušu aktīvs darbs pie jaunās biznesa un IT apmācību programmas ir realizējies dzīvē. Tas palīdzēs mums attīstīt starptautiskos biznesa pakalpojumu ekselences centrus, nodrošinot nepieciešamos cilvēkresursus un vecinot mūsu valsts konkurētspēju digitālo finanšu pakalpojumu jomā. Apliecinu finanšu nozares gatavību sniegt gan finansiālu, gan praktisku atbalstu programmas īstenošanā,” skaidroja Finanšu nozares asociācijas vadītāja Sanda Liepiņa, kas atklāšanas pasākumā simboliski pasniedza čeku ar Asociācijas biedru atbalstu.
Atklāšanas pasākumā tika prezentēta arī jauna vienota IT izglītības platforma “Baltijas IT sabiedrība” jeb BITS (www.bits.education), lai ik gadu sekmētu 3000 IT profesionāļu sagatavošanu Latvijā. Platforma apkopos IT izglītības programmas, lai sekmētu jaunu starptautiskam tirgum gatavu IT profesionāļu sagatavošanu Latvijā.
“Šobrīd jau vairāk nekā 50% Latvijas vecāku vēlas, lai bērni mācītos IT. Nākotnē mūsu bērniem vajadzēs konkurēt globālajā tirgū, tomēr ne visi vecāki vēlas jauno paaudzi sūtīt studēt uz ārzemēm, tāpēc iespēja iegūt dubultdiplomu tepat Latvijā ir sasniegums. Tāpat Latvija ir izcila vieta zinošiem ārvalstu studentiem, kur iegūt pasaules līmeņa izglītību,” paskaidroja IT uzņēmuma Accenture vadītājs Latvijā Maksims Jegorovs, vēršot uzmanību uz to, ka šobrīd ārvalstu studējošo skaits Latvijā veido ap 10%, bet nākotnē īpatsvars ir jāpalielina.
“Izmantojot sadarbības platformu, mēs turpināsim strādāt pie IKT nozares stiprināšanas, īstenojot pasākumus, kas vērsti uz jaunu talantu piesaistīšanu un kas ne tikai cels augstākās izglītības kvalitāti un eksportspēju, bet arī nodrošinās darba tirgum nepieciešamo IKT speciālistu sagatavošanu,” plaformas lomu akcentēja R. Nemiro.
Lai veicinātu efektīvu un modernu partnerību starp nozari, valdību un universitātēm Latvijas tautsaimniecības digitālai transformācijai, LR Izglītības un zinātnes ministrija, Ekonomikas ministrija un Latvijas vadošās universitātes – RTU un LU, kā arī Latvijas nozīmīgākās IKT un finanšu nozares pārstāvošās organizācijas – LIKTA, Finanšu nozares asociācija un Latvijas Informācijas tehnoloģijas klasteris un RTU Rīgas Biznesa skolas padomnieku konvents parakstīja sadarbības memorandu par ekselences programmas datorzinātnē izveidi un ieviešanu Latvijā.
Plašāka informācija par IT līderības bakalaura studiju programmu